W języku polskim nie ma odpowiednika słowa „stres”. Nie ma go również w języku francuskim, czeskim czy niemieckim. Czy to znaczy, że stresu doświadczają jedynie Anglosasi? Niestety nie. Stres dotyka nas na każdym kroku, niezależnie skąd pochodzimy. Dzisiaj stresujemy się szkołą, pracą, spotkaniami rodzinnymi, związkami, a nawet planowaniem wakacji. Skoro stres jest naturalnym elementem naszej codzienności, pozostaje nam jedynie go oswoić.
W 1978 r. naukowcy H. Ursine, E. Baad i S. Leivine przebadali uczestników kursu spadochronowego pod kontem odczuwanego stresu. Z początku młodzi adepci skoków byli przerażeni. Mieli podwyższony poziom glikokortykoidów i adrenaliny oraz obniżony poziom testosteronu. W kolejnych skokach nabierali doświadczenia w konsekwencji czego poziom hormonów również się zmieniał. Gdy kurs dobiegał końca, najtrudniejszym etapem okazał się sam skok, po którym następowało rozluźnienie i brak odczuwania stresu. To badanie to tylko jeden z wielu przykładów pokazujących, że stres można oswoić.
Zacznijmy od tego czym stres jest – R. Lazarus i S. Folkman definiują stres jako sytuacje, które są obciążające lub stanowią wyzwanie dla danej osoby. Powszechnie twierdzi się, że stres jest zjawiskiem szkodliwym. Nic bardziej mylnego! Niepożądane efekty przynosi tylko w tedy, gdy jest zbyt silny lub zbyt długotrwały. Jak zatem oswoić stres, który pojawia się nagle? Podejdź do niego, jak do dzikiego zwierzęcia! Przyjrzyj się mu. Sprawdź, w jakich sytuacjach się pojawia. Zauważ, co Ci robi. Następnie spójrz na niego inaczej – nie na coś destruktywnego, wręcz przeciwnie, znajdź w nim swojego sprzymierzeńca! Zamiast z nim walczyć, czerp garściami z jego potencjału.
Nie ma super mocy, tabletki czy przepisu na likwidację stresu z naszego życia. Są natomiast sposoby jak go regulować.
- Postaw na profilaktykę – eksperci zalecają praktykę ćwiczeń relaksacyjnych, dzięki którym nasz układ nerwowy lepiej adaptuje się w sytuacjach trudnych. Jedną z metod jest progresywna relaksacja mięśni, tzw. Trening Jacobsona – amerykańskiego lekarza.
- Spaceruj! – Badania Uniwersytetu z Michigan jednoznacznie wskazują, że już 20 minutowy spacer na łonie natury obniża poziom kortyzolu w organizmie czyli redukuje stres.
- Przygotuj się – im lepsze przygotowanie do stresującego zadania, spotkania, wystąpienia tym mniejsze prawdopodobieństwo odczuwania mocnego stresu. Gdy odczuwasz stres podczas codziennych zadań zacznij prowadzić kalendarz. Nowe technologie pozwalają na ustawianie powiadomień – zimniejszych szansę, że się gdzieś spóźnisz. Rób notatki i trzymaj wszystkie w jednym miejscu. Będzie Ci łatwiej przygotować się do codziennych obowiązków i realizować cele. Odhaczając kolejne zrealizowane zadania wzmocnisz odczuwanie satysfakcji z realizacji mniejszych i większych celów.
To tylko kilka sposobów jak możesz oswoić stres. W kolejnych wpisach możesz spodziewać się pogłębienia tematu i kolejnych przykładów.
Tymczasem ćwicz i znajdź w stresie swojego sprzymierzeńca : )
cdn…